Услугата от ново поколение за възрастни хора, наречена резидентна грижа за възрастни, е предназначена да отговори на нарастващите потребности от подобен вид дейности в България. Целта на домовете за възрастни хора от резидентен тип не е да предостави само базови битови условия и съдействие в ежедневието, но и да създаде и предложи по-високи стандарти и качество на живот на възрастните хора, персонализирани грижи, съвременни удобства и обслужване. В основата на резидентната услуга стоят хуманните принципи за зачитане на достойнството, уважението и свободата на личността. Благодарение на тази концепция резидентното настаняване създава кореспондиращи с времето модели на предоставяне на дългосрочна грижа за хората в напреднала възраст. Всичко това я прави услуга за възрастни хора от ново поколение, която отговаря на съвременните разбирания и потребности на обществото ни.
Какви са отличителните черти на старческия дом от резидентен тип?
- Резидентното настаняване предоставя удобства и услуги от най-висок клас – луксозни жилищни условия, комфортна и модерна обстановка, богати и разнообразни хранителни менюта, съобразени с диетичните ограничения и предпочитания на резидентите и редица други възможности.
- Висококачествени медицински услуги и достъп до висококвалифицирани медицински специалисти са основно предимство и отличителен белег на резидентната грижа. Все по-често се говори за т.нар. интегрирана грижа, която представлява комплексен подход към медицинската услуга, с възможности за координация между различни здравни специалисти и терапевти. Като проекция на новото време навлиза и телемедицината. Тя дава възможност за дистанционни медицински консултации и наблюдение на здравното състояние, което също улеснява достъпа до специализирана медицинска експертиза и помощ.
Портативни устройства за мониторинг на здравето, измерват показатели като сърдечен ритъм, кръвно налягане, кръвна захар и нива на двигателна активност. Така те предоставят важна информация за здравния статус на възрастните хора без нуждата от постоянно физическо присъствие на тясно специализирано медицинско лице.
- Технологичният напредък позволява създаването на т.нар. интелигентни домове. Използването на интелигентни технологии за управление на домовете за стари хора от резидентен тип, внедряването на автоматизирани системи за осветление, отопление, климатизация и сигурност, осигуряват по-голям комфорт и безопасност за възрастните хора.
- Персонализираната грижа се усъвършенства и придобива нов облик. Създават се индивидуални планове, отразяващи специфичните нужди и предпочитания на всеки резидент. Лични асистенти се грижат за потребностите на старите хора, като по този начин се осигурява по-добро обслужване и съответно по-висока потребителска удовлетвореност от услугата. Модулни програми дават възможност за по-адекватна адаптация към променящите се здравни потребности на възрастните хора, което съдейства за още по-пълно персонализиране.
- Създаването и поддържането на социална и културна среда са друга отличителна характеристика на резидентната грижа. Социалната свързаност и общуването са важни за емоционалното и ментално здраве на старите хора. Затова социалният живот в домовете от резидентен тип е обогатен с културни програми, които са предпоставка за активни социални взаимодействия. Създават се интерактивни пространства, които допълнително насърчават социалната активност и създават у старите хора усещане за участие в общност.
- Включването на дигитални технологии и използване на виртуална реалност за създаване на терапевтични и развлекателни преживявания, предоставят нови начини за социализация и забавление. Те дават възможност за поддържане и на активна връзка на възрастните хора със семейството и приятелите чрез видео разговори и социалните мрежи, което съдейства за предотвратяване на социалната изолация.
- За поддържане на менталната активност се въвеждат когнитивни тренировки, които подобряват паметта, концентрацията и умствената острота. Образователни курсове също работят за поддъпжане на интелекта и предоставят възможности за учене през целия живот. Това провокира увереност и самочувствие у старите хора.
- Хоби заниманията на открито са особено предпочитани с напредването на възрастта. Те подпомагат връзката с природата и насърчават активния начин на живот.
- Включването на семейството и самите възрастни хора в процеса по вземане на решения, е също характерно за домовете за възрастни хора от резидентен тип. Организиране на специални събития и дейности, в които семействата могат да участват съвместно с резидентите, създават необходимите условия за общуване и споделяне на приятни моменти.
- Допълнителните услуги и удобства, като спа, фитнес и рехабилитационни центрове, са само още едно допълнително предимство, което допълва жизнената среда. Те създават безспорен стимул за водене на здравословен начин на живот, дори в старческа възраст. Ежедневните физически активности и занимания като йога, тай чи, плуване и фитнес тренировки, съдействат за поддържане на добрата физическа форма и здравето на възрастните хора. Алтернативни терапии като акупунктура, ароматерапия, музикотерапия и арт терапия все по-често са включени в допълнителните услуги и занимания в резидентните центрове. Програми за медитация, релаксация и психологическа подкрепа, помагат за управление на стреса и психическото здраве.
Всичко това е част от съвременното разбиране за услугата резидентна грижа за възрастни хора в модерния старчески дом през 2024 г. То представлява своеобразна еволюция в предоставянето на услугата, което се определя от иновации, персонализация и високо качество. Това несъмнено води до повишена оценка и удовлетвореност на потребителите, което е и целта на частните инициативи в България. Разбира се, резидентната грижа едва сега прохожда у нас. Предлагането й се характеризира с бързи темпове, повишен интерес и се ползва с одобрението на потребителите. Очаква се това напълно да промени отношението към домовете за стари хора в бъдеще.